Štartová listina/Start List 2022

Online BBL 2022:

LIVE RESULTS

LIVE STREAMING (commentary by Phil Minshull)

LIVE STREAMING (back up streaming with in-stadium announcers)

Výsledky BBL 2022 - ženy / Results BBL 2022 - woman

Výsledky BBL 2022 - muži / Results BBL 2022 - men

Aktuality

Banskobystrická latka, jej 28. ročník, už klope na dvere

Presne o 29 dní, dňa 15. februára 2022, sa v Športovej hale na banskobystrických Štiavničkách uskutoční 28. ročník populárnej, a medzi skokanmi do výšky vo svete obľúbenej, Banskobystrickej výškarskej latky.

Jej hlavní organizátori, HJC PRO sport a TOP athletics, so spoluorganizátormi Mestom Banská Bystrica a VŠC Dukla, ako i Greg Hammom, majú plné ruky práce pri jej organizačných prípravách. O nich sme sa porozprávali z jedným z jej zakladateľov, a od začiatku tohto podujatia, teda už 28. rok, jej riaditeľom, Ľubomírom Roškom.

Vráťme sa v krátkosti ešte k vlaňajšiemu 27. ročníku. Ako s odstupom času hodnotíš toto podujatie?

V doterajšej histórii to bol pre nás najťažší ročník. V dôsledku protipandemických opatrení sme museli riešiť množstvo, pre nás dovtedy, neznámych vecí. A i napriek tomu, že sa toto podujatie uskutočnilo bez divákov, ktorých sme nahradili virtuálnym diváckym zázemím a pre divákov sme jeho priebeh sprostredkovali cez priame televízne vysielanie, športová úroveň bola veľmi vysoká.
Bolo to  i zásluhou víťazky Jaroslavy Oleksijivny MAHUČICH z Ukrajiny, ktorá na podujatí vytvorila výkonom 206 cm nový rekord podujatia. Preto i úroveň bola o niečo vyššia, podobne ako v roku 2018 práve v ženskej kategórii, ako u mužov, kde sa z víťazstva tešil Gianmarco TAMBERI z Talianska, ktorý skočil 231 cm. Na 2. mieste skončil Luis Enrique ZAYAS FERNÁNDEZ z Kuby, ktorý dosiahol rovnaký výkon 231 cm.
Potom prišli olympijské hry v Tokiu, ktoré potvrdili vysokú výkonnosť a úroveň nášho podujatia. V kategórii mužov v Tokiu sa po 109 rokoch o zlato podelili 2 výškari, účastníci Banskobystrickej latky, Gianmarco TAMBERI z Talianska, 2-násobný víťaz BBL v roku 2015 a 2021 a Mutaz Essa BARŠIM z Kataru, rekordér nášho podujatia výkonom 240 cm z roku 2015. Obaja preskočili latku na výške 237 cm.
Bronzovú medailu získal Maksim Jurievič NEDESAKAU z Bieloruska, rovnakým výkonom 237 cm. I on štartoval 2x na našom podujatí. V roku 2020 obsadil delené 7. – 8. miesto a vlani skončil na 8. mieste.
V olympijskom finále štartovali i ďalší výškari, ktorí štartovali v Banskej Bystrici. Boli to Tom GALE z Veľkej Británie, 3. na BBL v roku 2020 výkonom 231 cm, Andrij Oleksijovič PROCENKO z Ukrajiny, 3. na BBL v uplynulom roku výkonom 228 cm a Naoto TOBE z Japonska, víťaz Banskobystrickej latky v roku 2019.

V súťaži žien si v Tokiu vyskákala zlato Marija Aleksandrovna LASICKENE, reprezentujúca ruský olympijský výber, výkonom 204 cm, 2-násobná víťazka BBL v roku 2018 výkonom 202 cm a v roku 2019 výkonom 200 cm.
Na 3. mieste skončila a bronzovú medailu získala víťazka BBL, a rekordérka nášho podujatia, výkonom 206 cm z roku 2021 Jaroslava Oleksijivna MAHUČICH z Ukrajiny, keď v Tokiu skočila 200 cm.
V olympijskom finále sa predstavili i ďalšie skokanky, ktoré štartovali na našom podujatí. Boli to Iryna Igorivna HERAŠČENKO, v roku 2020 výkonom 193 cm 2. na BBL, v Tokiu na 4. mieste výkonom 198 cm, Švédka Maja Helena NILSSON, ktorá pri vlaňajšej premiére na našom podujatí obsadila výkonom 190 cm 5. miesto a Julija Andrijivna LEVČENKO z Ukrajiny, vlani 2. v Banskej Bystrici výkonom 196 cm. Rovnaký výkon dosiahla i v Tokiu a ten jej stačil na 8. miesto.

Oproti predchádzajúcim ročníkom ste termín tohtoročnej Banskobystrickej latky posunuli o týždeň neskôr. Prečo?

Predchádzajúce termíny sa nám zdali byť skoré. Atletické mítingy sa ešte len rozbiehali, výškari ešte neboli rozoskákaní a vzhľadom k tomu, že sa tohto roku posunul i termín halových Majstrovstiev sveta v Belehrade, rozhodli sme sa posunúť i my termín nášho podujatia tak, aby sme vyšli v ústrety výškarom a výškarkám.

Tohtoročná Banskobystrická latka bude teda vhodnou príležitosťou pre skokanov a skokanky splniť limity na svetové a európske podujatia, čo iste využije veľká časť pretekárov a pretekárok.

Áno. Budú to limity na halové Majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia v Belehrade v dňoch 18. – 20.03.2022, kde je u mužov limit 234 cm a u žien 197 cm, na letné Majstrovstvá sveta v americkom Oregone v dňoch 15. – 24.07.2022, kde sú limity 233 cm u mužov a 196 cm u žien a na Majstrovstvá Európy v Mníchove, v dňoch 15. – 21.08.2022, kde sú limity 230 cm u mužov a 195 cm u žien.
Z uvedeného dôvodu evidujeme stále záujem najlepších výškarov a výškarok o štart na našom podujatí.
Rozhodujúcim a limitujúcim faktorom však budú naše finančné možnosti. Tie vyplývajú i z toho, že náš míting je ako jediný výškarský míting zaradený do skupiny strieborných svetových halových mítingov (World Athletics Indoor Tour Silver), kde musíme splniť i požadované finančné podmienky pre zabezpečenie odmien pre pretekárov a pretekárky.

Ako je to s prihláškami na toto podujatie. Ktoré známe mená už potvrdili štart na 28. ročníku BBL?

V súťaži mužov počítame s účasťou 14 – 15 skokanov a v súťaži žien s 12 pretekárkami.
Na 95 % by sme mali mať štartovú listinu uzatvorenú 10 dní pred začiatkom BBL.
Nechávame si však ešte priestor, ak sa na posledných mítingoch objaví i niekto z pretekárov a pretekárok s požadovanou výkonnosťou, aby sme ho mohli zaradiť do štartovej listiny nášho podujatia.
Medzi už prihlásenými sú v súťaži mužov úradujúci majster Európy, nemecký reprezentant Mateusz PRZYBYLKO, tradičný účastník nášho podujatia Mexičan Edgar Alejandro RIVERA MORALES, prvýkrát na našom podujatí budú štartovať švajčiarsky rekordér Loïc GASCH, premiéru v Banskej Bystrici budú mať i olympijskí finalisti z USA Shelby McEWEN s osobným maximom 233 cm a JuVaughn HARRISON, predtým známy ako JuVaughn Krišna BLAKE, 7. vo finále v Tokiu výkonom 233 cm a 5. v skoku do diaľky v Tokiu výkonom 815 cm.
Z domácich pretekárov sa na podujatí predstaví Lukáš Beer.
Intenzívne rokujeme i s ďalšími, najmä s Katarčanom Mutaz Essa BARŠIMom, olympijským víťazom z Tokia a rekordérom nášho podujatia výkonom 240 cm.

V kategórii žien budú na latke štartovať Airinė PALŠYTĖ z Litvy, ktorá už na BBL štartovala a má už skočených 201 cm, čo je litovský národný rekord, Talianka Alessia TROST, na latke v roku 2019 skočila 194 cm a obsadila 2. miesto, vlani výkonom 190 cm bola 6. Do Banskej Bystrice príde i reprezentantka Švédska Maja Helena NILSSON, vlani v premiére na BBL 5., účastníčka tokijského olympijského finále.
Premiéru v Banskej Bystrici budú mať i Austrálčanky Nicola McDERMOTT, strieborná medailistka z Tokia výkonom 202 cm a Eleonor A. PATTERSON, ktorá v olympijskom finále skončila na 5. mieste výkonom 199 cm. Práve spomínané Austrálčanky doplnia posledný kontinent, z ktorého sme na našom podujatí ešte nemali zastúpenie.
Z domácich pretekárok by mala na podujatí štartovať Tatiana DUNAJSKÁ, ktorá by už mala v prípade štartu na svojom konte v súťaži žien 9 štartov, o 2 viac ako 2. Mária MELOVÁ.
Rokujeme o štarte vlaňajšej víťazky Banskobystrickej latky, a bronzovej medailistky z Tokia, Ukrajinky Jaroslavy Oleksijivny MAHUČICH.
Delegátom Európskej atletiky na našom podujatí bude Alexander RAZEN z Rakúska.

Aké sú zatiaľ vzhľadom na pandemickú situáciu prognózy okolo diváckej účasti na tomto podujatí a ako to bude s predajom vstupeniek? Kde si ich budú môcť záujemcovia zakúpiť?

Intenzívne a pozorne sledujeme vývoj pandemickej situácie a reakcie našej vlády na jej vývoj. Zatiaľ, po splnení všetkých pandemických opatrení, by sme mohli v hľadisku banskobystrických Štiavničiek privítať 250 divákov.
S predajom vstupeniek počítame od 7. februára 2022, v čase od 6:30 do 12:00 a od 12:30 do 14:00 u pani Náhlovskej, v hlavnej budove Vojenského športového Centra Dukla, na Hutnej ulici 3 na Štiavničkách.
Vzhľadom na obmedzený počet divákov sme pripravili pre záujemcov o toto podujatie, ktorí sa do haly nedostanú, priamy televízny prenos z 28. ročníka Banskobystrickej latky. Odvysiela ho 15. februára 2022 stanica Joj Šport, v čase od cca 17:00 do 21:00.