Banskobystrická latka 2024 sa skončila. Ďakujeme za Vašu priazeň. Výsledky BBL 2024

Aktuality

Geraščenková, Zayas, Rivera

Organizátori najprestížnejšieho halového atletického podujatia na Slovensku pripravujú jubilejný 30. ročník na utorok 13. februára 2024. Takmer identický termín ako v roku 2023.

A opäť neskorší termín a ako zvyčajne sa čaká, že skokani budú mať lepšiu súťažnú formu ako v úvode sezóny.

Banskobystrická latka, halový výškarsky míting s hudbou, potvrdzuje v posledných rokoch v tomto segmente podujatí pozíciu číslo jeden na svete. V roku 2024 bude znova súčasťou striebornej kategórie Svetovej halovej tour (World Athletics Indoor Tour Silver) s bodovaním pre svetové rebríčky na úrovni kategórie B. Pre špecializované mítingy je to najvyššia možná kategória.

V tomto jubilejnom ročníku sa bude aj veľa spomínať, organizátori chystajú v predvečer podujatia v pondelok 12. februára slávnostný galavečer.

Zo silnej ukrajinskej skupiny sa diváci môžu tešiť na Irynu Geraščenkovú, tradičnú účastníčku (má na konte už 5 štartov na Štiavničkách a v roku 2017 vyhrala), ktorej sa prvýkrát v lete 2022 podarilo prekonať dva metre a získala tým štvrté miesto na MS. Na ME v Mníchove bola piata. Je aj strieborná z halových ME 2021 v Toruni a na posledných MS v Budapešti skončila piata.

Mužská súťaž sa môže tešiť na víťaza z roku 2020 a druhého v roku 2021 Kubánca Luisa Zayasa. Jeho dva najlepšie výkony kariéry sú práve z haly Dukly na Štiavničkách 233 a 231 cm. V lete 2022 bol na MS v USA šiesty a tento rok v Budapešti štvrtý, keď si skočil letný „osobák“ 233 a vyrovnal tým banskobystrický halový. Neskôr v novembri vyhral Panamerické hry.

Tradičným účastníkom je mexický rekordér Edgar Rivera, finalista MS. Na BBL má sériu neprerušených štartov od roku 2017. V roku 2024 to bude tak  už jeho ôsmy štart za sebou. Na Slovensko má aj skvelé letné spomienky, svoje  absolútne maximum a národný rekord 231 skočil na PTS v Šamoríne v roku 2021.

Vzhľadom na výbornú pozíciu v kalendári, majú organizátori na stole záujem prakticky všetkých najlepších skokanov na svete, ktorí sa rozhodli, že v halovej sezóne 2024 budú súťažiť. Rozhodujúce budú v tomto finančné možnosti.

Rokovania prebiehajú tradične s rekordérkou mítingu a majsterkou Európy z Mníchova Jaroslavou Mahučichovou z Ukrajiny. Na 27. ročníku BBL zlepšila legendárny rekord mítingu Blanky Vlašičovej z 205 na 206. Tento výsledok ostal absolútne najlepší v roku 2021, lepší ako OH či Diamantová liga.

Ale aj s olympijským víťazom a trojnásobným majstrom sveta Mutazom Baršímom z Kataru.

V oboch súťažiach pôjde aj o kvalitnú možnosť plniť limity na halové MS 2024 v Glasgowe (234 a 198), letné ME 2024 v Ríme (226 a 192) a OH v Paríži (233 a 197) a tiež získať dôležité body do kvalifikačných rebríčkov.

Predaj vstupeniek sa začne v januári. Priamy prenos pripravuje RTVS Šport a Európska atletika prostredníctvom svojej vysielacej platformy.

Doteraz na BBL štartovali muži z 47 krajín a ženy z 35 krajín, celkovo sa predstavilo už 54 krajín. V poslednom ročníku pribudli Jamajka a Estónsko medzi ženami a Nový Zéland, Holandsko, Austrália a Švajčiarsko medzi mužmi.

Účastníci BBL 2023 získali na halových ME v Istanbule zlato a striebro u mužov (Amels a Procenko) a zlato a bronz medzi ženami (Mahučichová a Tabašnyková), na MS v Budapešti bolo vo finále 5 mužských účastníkov BBL 2023 a štyri ženské účastníčky vrátanej majsterky sveta Jaroslavy Mahučichovej.

V prípade zodpovedajúcej výkonnosti dostanú priestor aj najlepší slovenskí skokani.