Štartová listina/Start List 2022

Online BBL 2022:

LIVE RESULTS

LIVE STREAMING (commentary by Phil Minshull)

LIVE STREAMING (back up streaming with in-stadium announcers)

Výsledky BBL 2022 - ženy / Results BBL 2022 - woman

Výsledky BBL 2022 - muži / Results BBL 2022 - men

Aktuality

Mahučichová potvrdila štart

Ukrajinská bronzová olympijská medailistka a juniorská svetová rekordérka Jaroslava Mahučichová plní svoj sľub. Vlani Na Štiavničkách, keď zlepšila rekord BB latky legendárnej Blanky Vlašičovej výkonom 206 cm, sľúbila, že sa vráti a pokúsi sa ešte o lepší výkon. Toto vyjadrenie platí, lebo svoj štart na 28. ročníku podujatia potvrdila. Mimochodom jej 206 z vlaňajška bol absolútne najlepší výkon roka 2021 a tiež aj treti najlepší výkon halovej histórie.  Príde aj jej krajanka Julia Levčenková, s halovým maximom rovné dva metre a medailami z MS (2017) a halových ME (2017 a 2019). V Tokiu na OH bola Levčenková ôsma.

Rovnako je potešiteľnou správou informácia o prítomnosti 250 divákov, ktorí podľa presvedčenia organizátorov budú môcť vytvoriť povestnú žičlivú atmosféru. Tá je známe v celom výškarskom svete. Informácie o predaji vstupeniek budú zverejnené na stránke www.banskobystrickalatka.sk.

Aj mužská súťaž získala ďalšie hviezdne mená, tretieho a štvrtého z olympijského finále v Tokiu. Bielorus Maksim Nedosekov je nielen bronzový z OH, ale aj aktuálny halový majster Európy. Vlani zlepšil národný rekord v hale aj vonku na 237 cm. Bielorus už na BB latke štartoval v minulosti, ale štvrtý z olympiády Kórejčan Woo Sang-Hyeok bude mať premiéru. Vlani na Olympijskom štadióne v Tokiu prekvapil národným rekordom 235 cm a štvrtou pozíciou. V hale v Európe ešte vo svojej kariére neštartoval, istotne má v pláne útočiť na národný halový rekord, ktorý má hodnotu 225 cm.

Jednotkový výškarsky míting s hudbou na svete bude podujatím striebornej kategórie Svetovej halovej tour (World Athletics Indoor Tour Silver) s bodovaním pre svetové rebríčky na úrovni kategórie B.

V mužskej štartovke sú v zozname multi-talent z USA, JuVaughn Harrison, s maximom 236 cm. Príde aj úradujúci majster Európy Nemec Mateusz Przybylko (osobný rekord 235 cm) a tradičný účastník, mexický rekordér Edgar Rivera (vlani na PTS posunul národný rekord na 231 cm). Ako nová tvár sa predstaví švajčiarsky rekordér Loic Gasch (vlani 233 cm). Naopak Kubánec Luis Zayas vyhral v roku 2020 a vlani bol druhý. Jeho dva najlepšie výkony kariéry sú práve z haly Dukly na Štiavničkách 233 a 231 cm.

Po ukončení kariéry Matúša Bubeníka, ktorý by mal byť medzi hosťami podujatia, tak ráta so štartom aktuálna slovenská jednotka Lukáš Beer.

Medzi ženami sú v štartovej listine halová majsterka Európy 2017 Airine Palšyteová z Litvy (201 cm národný rekord), tradičná účastníčka Talianka Alessia Trostová (200 cm), naposledy šiesta na halových ME 2021 a Švédka Maja Nilssonová, ktorá mala premiéru na BBL vlani a potom v lete sa dostala do olympijského finále v Tokiu a zlepšila sa na 196 cm.  Premiéru Austrálie obstará piata z OH Eleanor Pattersonová (199). Austrálska rekordérka Nicola McDermottová sa rozhodla vzhľadom na obavy z cestovania neabsolvovať halovú sezónu v Európe. 

V oboch súťažiach pôjde aj o kvalitnú možnosť plniť limity na halové MS (234 a 197), letné MS (233 a 196) a ME (230 a 195).

 

Doteraz na BBL štartovali muži z 39 a ženy z 28 krajín, celkovo sa predstavilo 47 krajín, zo svetadielov chýbala iba Oceánia.

Priamy prenos z oboch súťaží odvysiela stanica Joj Šport.

 

www.banskobystrickalatka.sk

Facebook: Banskobystrická latka

Instagram: bblatka

 

Rekordy mítingu:

Jaroslava MAHUČICHOVÁ, UKR 206        2.2.2021

Mutaz Essa BARSHIM, QAT         240        4.2.2015