Aktuality

Majster Európy a líderka tabuliek

Na utorok 11. februára sa chystá už 26. ročník Banskobystrickej latky. A budete mať pocit, že sa vraciate do spoločnosti známych. Podujatie má bohatú tradíciu a najlepší svetoví výškari sa radi vracajú. Aj po skončení kariéry, opäť príde legenda Stefan Holm ako tréner Švédky Sofie Skoogovej. Matúš Bubeník a Tatiana Dunajská za slovenskú stranu. Ženy sľubujú viacero dvojmetrových atakov. Nielen mladučká Jaroslava Mahučichová, juniorská svetová rekordérka s 204 a strieborná z MS v Dohe. Ale aj jej o čosi staršia krajanka a strieborná z MS 2017 (a štvrtá v Dohe) Julia Levčenková. Na latke bola už dvakrát v rokoch 2016 (šiesta) a 2017 (druhá), je aj víťazka Olympijských hier mládeže 2014. A najmä halovú sezónu začala minulý
víkend dvojmetrovým skokom. Štart potvrdili aj ďalšie skokanky s maximom nad 2 metre, obľúbené Talianky, Alessia Trostová (200) a Ellena Vallortigarová (202), vlani na druhom a treťom mieste na Štiavničkách. Veteránkou BBL bude Levern Spencerová zo Sv. Lucie, národná rekordérka so 198 cm. Bude to jej piaty štart u nás, najvyššie na druhom mieste bola v roku 2018.

V mužskej súťaži je tradičným lákadlom bahamský šoumen a bývalý majster sveta Donald Thoma. Napriek tomu, že má 35 hlási z tréningov výbornú formu. Ďalší účastník v roku 2018 v zime bol na latke ôsmy, ale v lete vyhral domáce ME v Berlíne. Do Bystrice sa vracia Nemec Mateusz Przybylko s osobným rekordom 235 cm. Ozdobou by mal byť aj Číňan Zhang Guowei, strieborný z MS 2015 s maximom 238 cm. V hľadáčiku sú aj ďalšie kvalitné mená, ktoré ešte doplnia štartovú listinu po už ohlásených Bielorusovi Nedosekovovi (svetová rebríčková jednotka) a Keňanovi Sawem. Pre zranenie zrušil štart Talian Stefano Sottile, ale organizátori sledujú výkonnosť ďalších talianskych skokanov, ktorí majú o štart na BBL záujem.

BBL bude mať štatút European Athletics Indoor Special Premium, teda najvyšší možný v rámci európskych halových mítingov ako jediné výškarske podujatie. V rámci bodovania do svetových rebríčkov je to kategória C, čo je dôležité vzhľadom na olympijskú kvalifikáciu. Prvá osmička medzi mužmi aj ženami získa od 60 po 25 bodov za umiestnenie.

Priamy prenos odvysielať dvojka RTVS a chýbať nebude ani celosvetový internetový stream s anglickým komentárom.

Doteraz na BBL štartovali muži z 37 a ženy z 28 krajín, celkovo sa predstavilo 46 krajín, zo svetadielov chýba iba Oceánia.

Vo rebríčku bodovania mítingov skončila Banskobystrická latka v roku 2019 na siedmom mieste na svete spomedzi všetkých špecializovaných podujatí v hale a vonku (vrátane vrhačských a pod.). Medzi halovými výškami je jednoznačnou svetovou jednotkou.

Limity na HMS v Číne: 234 - 195
Limity na OH v Tokiu: 233- 196

Dosiaľ potvrdené mená

Ženy

Julia Levčenková, UKR (202)
Jaroslava Mahučichová, UKR (204)
Sofie Skoogová, SWE (194)
Tatiana Dunajská, SVK (186)
Alessia Trostová, ITA (200)
Elena Vallortigarová, ITA (202)
Levern Spencerová, STL (198)

Muži

Maksim Nedosekov, BLR (235)
Donald Thomas, BAH (237)
Matúš Bubeník, SVK (231)
Mathew Sawe, KEN (230)
Mateusz Przybylko, GER (235)
Zhang Guowei, CHN (238)