Aktuality

Majster Európy Bednarek, juniorský talent Mahučichová, príde aj Hansen

25. Banskobystrická latka, Banská Bystrica, 9.2. od 16.00 h

Štartová listina jubilejnej 25. Banskobystrickej latky naberá ďalšie mená zo svetovej špičky na jedno z najkvalitnejších každoročne usporadúvaných športových podujatí na Slovensku v zimných mesiacoch.

V mužskej súťaži pribudol úradujúci halový majster Európy z Belehradu 2017 Poliak Sylwester Bednarek, ktorý je aj víťazom BBL z rovnakého roku. Vtedy sa delil o prvenstvo s Kanaďanom Drouinom a skočil si dosiaľ neprekonaný halový aj absolútny osobný rekord 233 cm. Vlani bol piaty na HMS a siedmy na ME v Berlíne. Jeho prvým veľkým úspechom bol bronz na MS v Berlíne ešte v roku 2009. Bednarek bol u nás aj vlani štvrtý a tak to bude už jeho tretí štart na Štiavničkách.

Naopak, premiéru v BB bude mať nový muž výšky USA Jeron Robinson z Texasu. Jeho osobný rekord je 231, avšak dôležité je, že v roku 2018  získal titul majstra USA a tiež vyhral Svetový pohár v Londýne a šampionát Severnej Ameriky v Toronte.

Ak tieto dve mená pridáme k už ohláseným Tamberi, Thomas, Nedosekov, Tobe, Rivera a naši Bubeník a Beer,  tak nám vychádza súťaž, ktorá má najvyššiu možnú úroveň.

Medzi ženami potvrdila štart Talianka Elena Vallortigarová, ktorá sa senzačne vlani zlepšila na 202 cm a veľmi sa teší na premiéru v BB. V rámci talianskej atletickej scény má podujatie veľmi dobré meno. 27-ročná Talianka má aj medaily z MS dorastu 2007 a MS juniorov 2010.

Na druhej strane vekového rozpätia je najväčší súčasný talent ženskej výšky,

17-ročná Ukrajinka Jaroslava Mahučichová, dorastenecká majsterka sveta a Európy 2017 a 2018 a tiež víťazka Olympijských hier mládeže z Buenos Aires 2018. Koncom decembra sa v Minsku zlepšila na 196 cm, čo znamenalo najlepší halový výkon histórie v kategórii do 18 rokov. V tomto roku už patrí medzi juniorky, ale jej ambície môžu siahať aj na juniorské rekordy sveta a Európy. Na globálnej úrovni má hodnotu 199 cm a na Európskej je to práve jej výkon 196 z decembra.

K menám ako Trostová, Demirevová, Tarandová, Hrubá a Skoogová pribudli teda ďalšie na najvyššej úrovni.

Na možný útok na Európsky juniorský halový rekord sa bude môcť pozrieť osobne aj muž číslo jeden v rámci Európskej atletiky, jej prezident Svein Arne Hansen, ktorý prisľúbil účasť v rámci 25. jubilea. Ďalším čestným hosťom v rámci jubilea bude bývalý úspešný britský výškar Dalton Grant, ktorý vyhral druhý ročník pretekov v roku 1994. Práve v rovnakom roku sa stal aj halovým majstrom Európy.

Už predtým ako hostia potvrdili svoju účasť štvornásobný víťaz BBL Stefan Holm a víťazka prvého ročníka Šárka Kašpárková.

Doteraz na BBL štartovali muži z 36 a ženy z 27 krajín, celkovo sa predstavilo 45 krajín, zo svetadielov chýba iba Austrália a Oceánia. V doterajšej 25 ročnej histórii sa zrodilo 68 mužských výkonov 230 a viac a 11 ženských dva metre a viac.

 

Pripravuje sa priamy prenos na RTVS 2 a tradične aj internetový stream z celého diania v hale vrátane predpoludňajšieho finále latky 5 miest.