Aktuality

Majster sveta Thomas, strieborný z ME Nedosekov, strieborná z OH Demirevová

V súťaži mužov k talianskemu zabávačovi pribudne ďalší šoumen, majster sveta Donald Thomas z Bahám (osobný rekord 237 cm). V poslednom ročníku BBL bol tretí s 231 cm a tradične privádza divákov do varu svojim pomalým, až ležérnym prístupom k pokusom. V roku 2018 sa zaskvel víťazstvom na Kontinentálnom pohári v Ostrave, bol aj tretí na Diamantových ligách v Dauhe a Oslo. V Bystrici to bude už jeho šiesty štart.

 Len 20-ročný Bielorus Maksim Nedosekov si odskúšal Štiavničky v tomto roku (skončil piaty), v lete vyhral PTS v Šamoríne a najmä získal striebro na ME v Berlíne, už dvakrát v živote skočil 233 cm.

V zozname skokanov s maximami nad 230 cm sú aj exotické krajiny. Z Japonska pricestuje Naoto Tobe, bronzový z tohtoročných Ázijských hier, v lete sa zlepšil na 232 cm. Vráti sa po 4 rokoch, v edícii 2015 skončil jedenásty s 225 cm. Aj Mexičan Edgar Rivera už má skúsenosti z „latky“, bude to jeho tretí štart (6. 2017 a 10. 2018). Jeho národný rekord má hodnotu 230 cm a najväčším úspechom je štvrté miesto z MS 2017 v Londýne.

V ženskej súťaži k Talianke Trostovej, ktorá vyhrala BBL v roku 2015 pribudne najlepšia bulharská atlétka posledných rokov Mirela Demirevová. Má striebro z OH 2016 a tiež aj ME 2016 a 2018. Dá sa povedať jasná svetová dvojka. V poslednej letnej sezóne sa táto skúsená výškárka konečne dočkala aj pokorenia dvoch metrov. Dokonca dvakrát, na DL v Štokholme v júni a potom aj na ME v Berlíne. V poslednej zime mala aj banskobystrický debut, skončila na piatom mieste.

Premiéra na BBL čaká juniorskú majsterku sveta z júla v Tampere. Je to 19-ročná Bieloruska Karina Tarandová s národným juniorským rekordom 192 cm.

Tradične nebude chýbať česká jednotka Michaela Hrubá, šiesta v lete na ME v Berlíne. Juniorská majsterka sveta i Európy, tiež dorastenecká majsterka sveta s maximom 195 cm, štartovala na Štiavničkách už štyrikrát (2015-18 bez prerušenia) a najvyššie skončila dvakrát tretia 2016 a 2018.

V rámci jubilea potvrdila účasť aj prvá historická víťazka pretekov, populárna česká atlétka Šarká Kašpárková, majsterka sveta 1997 v trojskoku.

Už predtým bola ohlásená účasť mužského miláčika publika, štvornásobného víťaza z minulosti, Švéda Stefana Holma.

Organizátori rokujú o účasti ďalších špičkových skokanov súčasnosti a tiež vyvíjajú snahu v súvislosti s pozvaním legiend minulosti pretekov pri príležitosti jubilea.

Doteraz na BBL štartovali muži z 36 a ženy z 27 krajín, celkovo sa predstavilo 45 krajín, zo svetadielov chýba iba Austrália a Oceánia. V doterajšej 25 ročnej histórii sa zrodilo 68 výkonov 230 a viac a 11 ženských dva metre a viac.

Pripravuje sa priamy prenos na RTVS 2 a tradične aj internetový stream z celého diania v hale vrátane predpoludňajšieho finále latky 5 miest.