Štartová listina/Start List 2022

Online BBL 2022:

LIVE RESULTS

LIVE STREAMING (commentary by Phil Minshull)

LIVE STREAMING (back up streaming with in-stadium announcers)

Výsledky BBL 2022 - ženy / Results BBL 2022 - woman

Výsledky BBL 2022 - muži / Results BBL 2022 - men

Aktuality

McDermottová na BBL

Napriek zložitostiam súčasnej doby organizátori najprestížnejšieho halového atletického podujatia na Slovensku pripravujú už 28. ročník na utorok 15.februára. V čiastočne neskoršom termíne ako zvyčajne sa čaká, že skokani budú mať ešte lepšiu súťažnú formu ako v úvode sezóny.

Banskobystrická latka, halový výškarsky míting s hudbou, potvrdzuje v posledných rokoch v tomto segmente podujatí pozíciu číslo jeden na svete. V roku 2022 bude súčasťou striebornej kategórie Svetovej halovej tour (World Athletics Indoor Tour Silver) s bodovaním pre svetové rebríčky na úrovni kategórie B.

V bohatej histórii podujatia, ktorá sa začala písať v roku 1993, chýbal dosiaľ medzi zúčastnenými jediný kontinent Oceánia. Všetko nasvedčuje tomu, že sa to v roku 2022 podarí doplniť. Štart potvrdili dokonca až dve Austrálčanky.

24-ročná Nicola McDermottová má striebro z OH v Tokiu a práve v olympijskom finále zlepšila austrálsky rekord na 202 cm. Má na konte aj ďalšie štyri dvojmetrové výkony v kariére. Len o rok staršia je Eleanor Pattersonová, ktorá má na konte 199 cm a bola predchodkyňou McDermottovej na listine národných rekordérok. V olympijskom finále skončila piata.

Pre obe pojde o medzinárodné halové premiéry, austrálsky halový rekord má hodnotu 197.

McDermottová vo video správe odkázala: „Veľmi sa teším, že na budúci rok absovujem svoju prvú halovú sezónu v kariére. A hudba a atmosféra Banskej Bystrice v mojich plánoch nemôže chýbať. Zároveň očakávam skvelú konkurenciu a to by mi malo pomôcť atakovať národný rekord a možno aj absolútny osobný.“

Link na video správu od McDermottovej: https://fb.watch/9NzypgISEQ/

Mužská súťaž sa môže tešiť na víťaza z roku 2020 a druhého v roku 2021 Kubánca Luisa Zayasa. Jeho dva najlepšie výkony kariéry sú práve z haly Dukly na Štiavničkách 233 a 231 cm. Premiéru na BBL bude mať olympijský finalista z USA Shelby McEwen s osobným maximom 233 cm z tohto roku.

Vzhľadom na výbornú pozíciu v kalendári, majú organizátori na stole záujem prakticky všetkých najlepších skokanov na svete, rozhodujúce budú v tomto finančné možnosti. Rokovania prebiehajú aj s vlaňajšou víťazkou a bronzovou z Tokia Jaroslavou Mahučichovou z Ukrajiny. Na 27. ročníku BBL zlepšila legendárny rekord mítingu Blanky Vlašičovej z 205 na 206. Tento výsledok ostal absolútne najlepší v roku 2021, lepší ako OH či Diamantová liga.

V oboch súťažiach pôjde aj o kvalitnú možnosť plniť limity na halové MS (234 a 197), letné MS (233 a 196) a ME (230 a 195). Informácie o diváckej účasti poskytnú organizátori v prvej polovici januára budúceho roka. Možnosť sledovať preteky naživo v hale na Štiavničkách bude závisieť od aktuálne platných protipandemických opatrení.

Doteraz na BBL štartovali muži z 39 a ženy z 28 krajín, celkovo sa predstavilo 47 krajín, zo svetadielov chýbala iba Oceánia.

Priamy prenos z oboch súťaží odvysiela stanica Joj Šport.

www.banskobystrickalatka.sk
Facebook: Banskobystrická latka
Instagram: bblatka

Rekordy mítingu:
Jaroslava MAHUČICHOVÁ, UKR 206 2.2.2021
Mutaz Essa BARSHIM, QAT 240 4.2.2015