Výsledky 29. ročníka BBL

Aktuality

Na Banskobystrickej latke 2023 v utorok aj aktuálne majsterky sveta – halová Mahučichová a spod holého neba Pattersonová

Už v utorok 14. februára roztlieskajú divákov na tribúnach v ŠH VŠC Dukla na Štiavničkách najlepší atléti – výškari z celého sveta. Na striebornom mítingu WAIT, 29. ročníku Banskobystrickej latky, sa predstaví 14 mužov a 12 žien z 18 krajín. Na ich slávnostnom privítaní na banskobystrickej radnici dostali výškari slávnostne štartové čísla od primátora Jána Noska.

Vzápätí sa o aktuálne pocity pred utorkovou súťažou podelili s médiami Jaroslava Mahučichová, Eleanor PattersonováHamish Kerr, ktorý bude na Slovensku súťažiť prvýkrát v kariére.

Primátor Ján Nosko slávnostne privítal výškarov v obradnej sieni radnice a pripomenul, že tentoraz sa „latka“ bude niesť vo valentínskom duchu. „Som veľmi rád, že po zložitých dvoch covidových rokoch konečne privítame svetovú elitu pred zaplneným hľadiskom bez akýchkoľvek obmedzení a diváci vytvoria znova nezabudnuteľnú atmosféru,“ povedal Ján Nosko a zároveň pozval prítomných výškarov aj na nasledujúci, jubilejný 30. ročník BBL.

„Je pre nás česť, že môžeme v týchto zložitých časoch spájať národy a privítať špičkových atlétov zo všetkých kútov zeme,“ dodal.

Majsterka sveta z Eugene 2022 Eleanor Pattersonová z Austrálie má na Banskú Bystricu  najlepšie spomienky: „Vraciam sa sem po roku už v úplne inej pozícii. Ale môžem povedať, že práve v Banskej Bystrici som odštartovala svoj neskutočne úspešný rok, ktorý vyvrcholil víťazstvom na majstrovstvách sveta. Bol to neuveriteľný rok a ja som veľmi rada, že som sado Banskej Bystrice mohla vrátiť,“ povedala Austrálčanka.

„Bude to moja posledná súťaž v halovej sezóne 2023, a potom sa vraciam naspať do Austrálie, kde ma čaká národný šampionát. Mám za sebou veľký kus roboty v technickej príprave, ktorá sa síce ešte zatiaľ celkom neprejavila, ale cítim sa veľmi dobre. Verím, že predvediem v Banskej Bystrici svoj najlepší výkon v sezóne,“ dodala Pattersonová. ktorá zatiaľ v hale v roku 2023 prekonala 193 cm.

Pre Jaroslavu Mahučichovú z Ukrajiny bude štart v Banskej Bystrici posledný pred marcovými halovými majstrovstvami Európy v Istanbule.

„Som veľmi vďačná, že mám možnosť štartovať opäť na Banskobystrciekj latke. Je to pre mňa dôležité, pretože na tomto mítingu som si pred dvoma rokmi skočila svoj osobný rekord 206 cm. Je pre mňa veľmi náročné, hlavne psychicky, súťažiť v časoch, keď je v mojej krajine stále krvavá vojna.

Všetky moje myšlienky patria Ukrajine. Je ťažké ostávať pokojná a sústrediť sa na tréningoch, keď viete, že sa nemôžeš kedykoľvek vrátiť domov, keď viete, koľko našich dobrých ľudí umiera v snahe brániť nezávislosť našej krajiny a aj slobodu celej Európy. Svojimi skokmi i svojimi rozhovormi sa stále snažím pripomínať celému svetu, aké obrovské bremeno teraz nesie Ukrajina, aby všetci ostatní žili v mieri,“ skonštatovala  halová majsterka sveta z Belehradu 2022.

V sobotu dosiahla v Metz svetový výkon roka 202 cm, ale cíti, že forma jej stále stúpa. „Fyzicky sa cítim lepšie pripravená ako v minulosti.  Cítim, že mám opäť na výkon sezóny a možno aj na osobný rekord, keďže 202 cm nie je výška, ktorá by pre mňa mala byť vrcholom,“ dodala. Mahučichová, ktorá bude na Štiavničkách skákať na tóny ukrajinskej hudby: „Chcem aj takto zvyšovať povedomie o Ukrajine a o našej kultúre.“

Jedným z favoritov v mužskej kategórii je Novozélanďan Hamish Kerr, ktorý absolvuje svoju

prvú halovú sezónu v kariére. Zatiaľ sa v nej dostal na 230 cm. „Vždy som sa díval na Banskobystrickú latku doma na počítači a veril som, že sa tu jedného dňa tiež predstavím. Zajtra bude pre mňa bude dôležitejší výkon ako umiestenie.  Bol by som spokojný s novým sezónnym maximom alebo osobným rekordom, ktorý je zároveň aj rekordom Nového Zélandu. Cítim, že by som sa mohol dostať na úroveň 233 – 236 cm,“ prezradil výškar, ktorého čaká ešte štart aj na halovom mítingu v Birminghame, kde by chcel sezónu pod strechou zavŕšiť celkovým víťazstvom vo World Athletics Indoor Tour.

„Na súťaž sa teším, pretože ide o špecializovaný míting a všetky oči v aréne budú upreté na nás. Budeme mať stopercentnú podporu fanúšikov. Určite si na svoje pokusy vyberiem nejakú tanečnú, rytmickú hudbu,“ prezradil ešte bronzový medailista z HMS v Belehrade 2022.

Banskobystrická latka 2023 hlási vypredané, ale fanúšikovia môžu podporovať svojich

favoritov aj on-line cez tradičný stream na TV ESO alebo na streame European Athletics, alebo vďaka priamemu prenosu RTVS Šport od 19.30 h. Súťaže v hale VŠC Dukla na Štiavničkách sa začínajú od 16.30 h. Najprv skáču ženy, po nich prídu na rad muži.

Na snímke z pondelkovej tlačovej konferencie v Banskej Bystrici (zľava) manažér mítingu Alfons Juck, Eleanor Pattersonová, Hamish Kerr, primátr Banskej Bystrice Ján Nosko a Jaroslava Mahučichová.

 

FOTO BANSKOBYSTRICKÁ LATKA 2023