Svetová rekordérka Jaroslava Mahučichová na Banskobystrickej latke o štvrté, U Sang-hjok o tretie prvenstvo, na Štiavničkách budú skákať šiesti víťazi podujatia
Ženský útok na dva metre a dva mužské výkony nad 230 cm. Také želanie vyslovil člen organizačného výboru Banskobystrickej latky Karol Materný pred 31. ročníkom, ktorý sa uskutoční už v utorok 18. februára v hale na Štiavničkách. Ak si chce dlhodobo – nepretržite od roku 2018 – najkvalitnejší špecializovaný výškarský míting na svete udržať svoje postavenie, nemôže si klásť nízke ciele.
Aj preto manažér podujatia Alfons Juck verí, že vypredané hľadisko uvidí aktuálne halové svetové maximá roka. To znamená 199 cm v ženskej súťaži a 232 v podaní muža. Spoliehať sa pri tom bude najmä na najväčšie hviezdy na čele s olympijskou víťazkou, svetovou rekordérkou a majsterkou sveta Jaroslavou Mahučichovou a obhajcom vlaňajšieho prvenstva U Sang-hjokom. Kvalitné štartové pole v kombinácii s aktuálnou fázou halovej sezóny pred dvoma marcovými vrcholmi (HME v Apeldoorne a HMS v Nan-ťingu) nevylučuje prekvapenie na úkor top favoritov a dáva nádej na dramatickú športovú zápletku.
Po viacerých úpravách mužskej štartovky sľubuje predsa len vyššiu úroveň ženská súťaž. Aj pred kamerami STVR sa začne odvíjať o 17.00 h a pozornosť sa v nej sústredí najmä na odvetu olympijského finálového súboja z Paríža medzi zlatou Jaroslavou Mahučichovou a bronzovou Eleanor Pattersonovou. Ukrajinka sa postará o míľnik v dejinách BBL: prvý raz bude na podujatí skákať líder či líderka historických svetových tabuliek. Mahučichová absolvuje v tejto halovej sezóne iba dva štarty pred európskym šampionátom v Apeldoorne, prvý už má za sebou: na bronzovom mítingu v talianskom Udine zvíťazila výkonom 194 cm.
„Moja príprava na Banskobystrickú latka dopadla dobre, pricestovala som z Estónska, kde rada trénujem a je odtiaľ aj môj manažér. Takisto v Estónsku som sa pripravovala na olympijské hry v Paríži, kde som uspela, a preto verím, že sa budem tešiť aj v Banskej Bystrici,“ uviedla Mahučichová na pondelkovej tlačovej konferencii v dejisku BBL 2025. „Na tieto preteky mám dobré spomienky, lebo tu sa vlastne začala moja veľká kariéra. Chcela by som divákom predviesť kvalitnejší výkon, ako som dosiahla v mojich otváracích pretekoch v sezóne v Udine. Verím, že kvalitné súperky a najmä skvelá atmosféra mi k tomu dopomôžu.“
Zlato na OH 2024 v Paríži bolo pre Jaroslavu výnimočné, spája sa s ním mnoho emócií. „Môj športový sen sa stal skutočnosťou, mám zlatú olympijskú medailu, toto víťazstvo bolo dôležité pre celú moju krajinu a bolo dôkaz, že sa nevzdávame, hoci sme v ťažkej vojnovej situácii. Zlato znamenalo pre Ukrajinu motiváciu ďalej žiť a bojovať za našu slobodu. Verím, že už na budúci rok sa budem môcť na vrcholné podujatia v pokoji pripravovať vo svojej krajine.“
Trojnásobnú víťazku a rekordérku BBL (206 cm z roku 2021) by mohli ešte vyššie posunúť silné súperky. Pattersonová už štvrtý rok v rade vymení austrálske leto za banskobystrickú zimu, v roku 2022 Mahučichovú zdolala, o rok nato sa nešťastne zranila na tréningu a nenastúpila, vlani skončila až piata, keď sledovala víťazný debut srbskej tínedžerky Angeliny Topićovej. Na Banskú Bystricu sa naladila víťazstvom v Hustopečiach (194 cm).
Dcéra a zverenka účastníka BBL 2003 Dragutina Topića Angelina okúsila na olympijských hrách v Paríži kusisko smoly, v rozcvičke pred kvalifikáciou si zranila členok a hoci sa kvalifikovala, na finále nenastúpila. Stihla sa však zotaviť tak, že v závere augusta získala v Lime titul juniorskej majsterky sveta. Pred obhajobou prvenstva na BBL už absolvovala dva halové štarty, v Belehrade skočila 192 cm. Tabuľkovo lepšie sú na tom Mahučichová s Pattersonovou (194), všetky tri však určite majú potenciál na to, aby sa pokúsili zosadiť z čela tohtoročného rebríčka nečakanú poľskú líderku Mariu Żodzikovú a jej 198 cm z Chorzówa.
Dva štarty – dve víťazstvá. Perfektnou banskobystrickou bilanciou sa môže pochváliť juhokórejský výškar U Sang-hjok. A k tomu ešte aj dobrou formou, čo potvrdilo jeho víťazstvo na Hustopečskom skákání. Obhajca vlaňajšieho prvenstva je jedným z trojice skokanov, ktorí tento rok pokorili 231 cm. Pôvodne sa mal na Štiavničkách predstaviť aj ďalší z nich – Talian Stefano Sottile. Štvrtý z OH v Paríži si však zranil chrbát a halová sezóna sa pre neho skončila predčasne. To robí z U Sang-hjoka veľkého favorita na tretí triumf.
„Halová sezóna aj príprava na ňu je krátka. Trénoval som v Česku, keďže doma v Kórejskej republike podmienky na halovú atletiku nie sú úplne ideálne. Čo je však najhoršie, žiadne medzinárodné halové mítingy u nás nie sú, na súťaže musím cestovať do Európy, ba dokonca nemáme ani národný halový šampionát,“ prezradil U Sang-hjok. „V roku 2025 mám extra motiváciu, lebo oba svetové šampionáty sú v Ázii, halový v Číne a vonku v Japonsku. No a ja túžim zvíťaziť na oboch. Na Banskobystrickej latke by som chcel zvíťaziť i tretí raz. Pokúsim sa skočiť viac ako v Hustopečiach.“
Manažér BBL 2025 Alfons Juck pri Kórejčanových slovách pookrial a podotkol: „To je presne to, čo by sme od U Sang-hjoka chceli…“
Ako chutí víťazstvo na Štiavničkách, si pamätajú aj Luis Zayas (2020) a Naoto Tobe (2019). Bližšie k zopakovaniu úspechu z roku 2020 má vzhľadom na hustopečských 225 cm Kubánec. Jediný japonský víťaz (2019) a štvornásobný účastník BBL sa dva roky pokúša skočiť viac ako 217 cm, tento rok má na konte 209 z Udine.
Muži začnú skákať o 19.00 h a súčasťou súťaže bude slovenská stopa aj rozlúčka s legendou. Robert Ruffíni ml. si vlani vo svojej premiére na podujatí, ktoré pomáhal zakladať jeho otec, slovenský rekordér Robert Ruffíni st., utvoril osobný rekord pod strechou 215 cm. Atmosféra na Štiavničkách ho uchvátila a druhý štart by mohol bronzového medailistu z juniorských ME 2023 v Jeruzaleme katapultovať podstatne vyššie, ako je 207 cm z nedávneho Hustopečského skákání. „Hlavný cieľ je posunúť sa z 215 vyššie, potom môžem myslieť na halové majstrovstvá Európy či iné seniorské vrcholné podujatia. Najvyššie ambície mám jednoznačne na júlových majstrovstvách Európy do 23 rokov,“ vravel 20-ročný výškar, najmladší v 12-člennom štartovom poli.
Keď Donald Thomas získal v japonskej Ósake 2007 titul majstra sveta, Ruffíni mal iba tri roky. Najstarší účastník BBL 2025 tento rok dáva zbohom aktívnej kariére a nevynechá pri tom ani míting, na ktorom síce z deviatich účastí ani jednu nepremenil na víťazstvo, ale aj tak sa stal miláčikom tribún. Výškarská legenda s osobným rekordom 237 cm má na Štiavničkách maximum 233 cm (z roku 2016).
Medzi 11 ženami je ešte mladšia výškarka ako jediný zástupca hostiteľskej krajiny. Talentovaná Lilianna Bátoriová dostala šancu už vlani, delila sa o 10. miesto a vďaka 185 cm aj o najlepší výkon 17-ročnej výškarky v dejinách „latky“. Teraz má maďarská tínedžerka osobák 191 cm a medzitým stihla len o pár desiatok metrov od haly na Štiavničkách – vo výškarskom sektore na štadióne Dukly – získať titul majsterky Európy do 18 rokov.
Srbská víťazka Topićová a tiež Nemka Imke Onnenová pred rokom zaplnili ďalšie dve biele miesta na mape účastníckych krajín BBL medzi ženami. Celkovo sa na doterajších ročníkoch zúčastnili atléti z 54 krajín všetkých kontinentov. V kategórii mužov štartovali výškari zo 47 krajín, u žien z 37 krajín. Tento rok pribudne na spoločný zoznam 55. štátna vlajka a na mužský 48. vďaka poslednému prírastku v štartovej listine Brianovi Raatsovi. Juhoafrický majster je zároveň úradujúcim africkým šampiónom a strieborným medailistom z juniorských MS 2022 v Cali. Z toho istého roku pochádza aj jeho osobné maximum 226 cm. Vlaňajšiu halovú sezónu vynechal, ale v tejto si v Třinci skočil osobák pod strechou 217 cm. Rovnaký výkon predviedol aj vo finále olympijských hier v Paríži. S 21-ročným zástupcom afrického kontinentu si odkrúti banskobystrický debut 11 účastníkov, 6 mužov a 5 žien.
Najpočetnejšie, až štvornásobné zastúpenie bude mať tento rok na BBL Mexiko. Polovicu „kontingentu“ tvoria súrodenci Portillovci. Dvadsaťštyriročný Erick a o dva roky mladší Yair budú treťou bratskou dvojicou v histórii podujatia. Primát patrí Janovi a Tomášovi Jankůovcom, ktorí dokonca v ročníku 1999 obsadili prvé dve miesta (1. Jan, 2. Tomáš, obaja 228 cm), nadviazali na nich talianske dvojičky Nicola a Giulio Ciottiovci.
Zo štatistík BBL tiež vyplýva, že po víťazstvách nových krajín v oboch kategóriách 28. ročníka (Kórejčan U Sang-hjok a Austrálčanka Pattersonová) nadviazal na túto kuriozitu v ďalšom ročníku Novozélanďan Kerr a v uplynulom predĺžila šnúru nových víťazných krajín spomenutá mladá Srbka Topićová.
Vytúžená hranica 230 cm u mužov padla na podujatí 81-krát, 235 cm zdolali muži 12-krát a 240 cm 1-krát. Ženy dosiahli 190 cm a viac 112-krát, ponad 200 cm sa dostali 13-krát a 205 cm 2-krát, čaká sa na deviatu výškarku, ktorá pokorí dva metre.
Organizátorov BBL tento rok preverila nepredvídateľná udalosť. Ani ťažký úraz spoluzakladateľa a „duše“ mítingu Ľubomíra Roška však nezastavil prípravy. O to viac padla popri pokračujúcej podpory zo strany Slovenského atletického zväzu vhod finančná injekcia od Ministerstva cestovného ruchu a športu SR. Vďaka príspevku vo výške 20-tisíc eur Banskobystričania kúpili štyri nové koberce talianskeho výrobcu Mondo.
Dobrou správou je tiež zaradenie priameho prenosu zo strieborného mítingu World Athletics Indoor Tour (WAIT) do vysielania STVR na stanici :Šport, a to prvý raz už aj so súťažou žien. Prostredníctvom svojej vysielacej platformy ponúkne BBL 2025 aj Európska atletika.